İngilizce mi Nasıl Geliştiririm?

Home \ Eğitim \ İngilizce mi Nasıl Geliştiririm?

İngilizce öğrenmek toplumumuzun en zorlandığı konulardan bir tanesi.

Maalesef eğitim sistemimizin yetersizliği/eksikliği yüzünden okulda gördüğümüz İngilizce dersleri yeterli olmuyor. Liseden mezun olan bir öğrenci ilköğretimden lise sona kadar yüzlerce, hatta binlerce saat İngilizce dersi görmesine rağmen, en basit gramer konularına hakim olmakta zorlanıyor.

Bu yüzden toplumumuzun büyük kısmı -burayı okuduğunuza göre tahminen siz de- başlangıç seviyesinin ilerisine geçemiyor. İngilizce kurslarının her yerde olması, bu kadar fazla sayıda ve ciroda olmaları bu durumun doğal bir sonucu. Hatta, ülkemizin insanının yabancı dil öğrenmeye verdiği önemin de bir yansıması ve bu durumun bizi nasıl memnun ettiğini tahmin edemezsiniz.

Çünkü, istediğimiz ülkemizin her vatandaşının en az bir yabancı dil konuşması. Özellikle dünya dili olan İngilizce’nin rahat bir şekilde kullanılması. Ve bu inanının tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Bu yazıda başlangıç ve orta seviyedeki kişilerin nasıl en verimli şekilde İngilizce öğrenebileceğini anlatacağım. Eğer siz de bu gruba giriyorsanız, yazıyı sonuna kadar okuyun isteriz.

İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

Kafanızda deli sorular var. İngilizce kursuna mı yazılsam, yoksa bir kitap alıp kendim mi çalışsam? Yoksa, dizi-film izleyerek mi geliştirsem? Kelime mi ezberlesem, yabancılarla chat mi yapsam? Online bir kurs alıp onu mu izlesem?

Hepsinin avantajları/dezavantajları mevcut. Bu kadar çok seçenek genellikle hiçbir şey yapmamakla sonuçlanıyor. Daha da kötüsü bir İngilizce kursuna yazılıp, 3 ders gidip bırakmayla sonuçlanması. Aynı spora yazılıp gitmemek gibi.

Aynı döngü, aynı stres.

İngilizce öğrenmek bir süreçtir.

Evet yanlış duymadınız. İngilizce öğrenmenin sürecine girmeden İngilizce öğrenemezsiniz.

Hızlandırılmış bir kurs alarak hiç İngilizce bilmiyorken 1 ay, 2 ay, 6 ay veya 12 ay sonunda İngilizce öğreneceğim diye bir hayaliniz varsa bu iş size göre değil. Çünkü, diller sınırsızdır. En basit ifadelerden, en kompleks söylemlere doğru akan bir süreçtir.

Bu süreçte öğrenmeniz gereken çok şey var. Dilin basit kuralları, cümle kurulumları, kelimeleri, deyimleri vs.

Bunların hepsini sıkıştırılmış olarak öğrenmek ise mümkün değil, hepsinin birlikte olduğu ve belli bir sürece yayılan bir program takip etmelisiniz.

Örneğin, sadece dizi izleyerek veya sadece gramer çalışarak İngilizce öğrenemezsiniz. Bunları yaparak İngilizceye aşinalık kazanabilir, yeni kelimeler öğrenebilir veya dili algılamanızda seviyenizi arttırabilirsiniz fakat İngilizce öğrenme probleminize çözüm sağlamazlar.

İngilizce kelime öğrenme setleri ve video dersleri gibi ürünler bu konuda zayıf birer kaynak olarak kalırlar.

Peki Ya İngilizce Kursları?

İngilizce kursları da aynı şekilde İngilizce öğrenme sürecine destek veriyor.

Kursların Bir Diğer Handikapı

Bir diğer handikap ise, kursların genellikle birebir ders sağlamaları. Bir sınıf dolusu, aynı İngilizce seviyesinde olduğunu düşündükleri kişiyle birlikte ders alırsınız.

× Whatsapp İle Bağlantı Kur
Tıkla Ara
Whatsapp Hattı